Fundacja "Kalwaria Pakoska" już niebawem wyda nowe pocztówki. Będzie to seria pocztówek przedstawiających kaplice kalwaryjskie i ich wnętrza odrestaurowane dzięki Fundacji.
Folder - "Pakość i Kościelec na szlaku Piastowskim"
Książka - "Pakość miasto nad notecią" Zbigniew Wojciechowski
Pakość, to miasto wyjątkowe, zwłaszcza dla nas, mieszkańców. Jego historia obfituje w równie wyjątkowe wydarzenia, zwłaszcza te, na pozór wydawałoby się, nic nie znaczące, w których swój udział mają właśnie Jego miesz-kańcy, a które Autor ujął w swój jedyny i niepowtarzalny sposób.
Specyfika naszego miasta bierze się również z przywiązania mieszkańców do tego urokliwego miejsca oraz szczególnie znaczących i cennych dla nas, licznych walorów kulturowych i przyrodniczych.
Bardzo dziękuję Autorowi tego opracowania za zainteresowanie sprawami Pakości, zwłaszcza tymi z przeszłości, za wkład pracy i dociekliwość w opisie naszej historii. Dziękuję z nadzieją, że to cenne wydawnictwo, utrwali w naszej społeczności przywiązanie do naszej, wspólnej tożsamości, a później urodzonym uświadomi wartość tej wspólnoty.
Dziękuję również Fundacji „Kalwaria Pakoska” za zaangażowanie w sprawę wydania tego opracowania.
Burmistrz Pakości
Wiesław Kończal
Książkę "Pakość miasto nad Notecią" autorstwa Zbigniewa Wojciechowskiego można nabyć w siedzibie Fundacji i w Centrum Informacji Turystycznej w Pakości. Cena 30zł.
Kolędy - śpiewnik
Śpiewnik z najpiękniejszymi polskimi kolędami.
Album Kalwaria Pakoska
Album przyrodniczo - historyczno - edukacyjne walory zespołu parkowego w Pakości.
Książka - Kalwaria Pakoska
W sierpniu 2008 r., staraniem Fundacji "Kalwaria Pakoska", ukazało się drukiem opracowanie o. Kamila Paczkowskiego pt. "Kalwaria Pakoska. Historia - Motywy powstania - Celebracja".
Książka ukazuje się drukiem w roku 380-lecia powstania tej drugiej chronologicznie kalwarii w Polsce i jest jej pierwszym naukowym opracowaniem.
W publikacji została przedstawiona historia założenia fundacji kalwaryjskiej w Pakości i jej rozwój w ciągu prawie czterech wieków jej istnienia; zostały szeroko omówione przyczyny powstawania tego typu sanktuariów na gruncie europejskim z odniesieniem do konkretnego przypadku - Jerozolimy Kujawskiej. Na szczególną uwagę zasługuje omówienie i próba analizy Obchodów kalwaryjskich, własnej celebracji kalwarii.
Nowy Modlitewnik Kalwaryjski
W czerwcu 2008 r., staraniem Fundacji Kalwaria Pakoska, ukazał się drukiem"Modlitewnik Kalwaryjski" w opracowaniu o. Kamila Paczkowskiego. To kolejne wydanie pakoskiej kalwaryjki ubogacone zostało obszernym wprowadzeniem wyjaśniającym zarówno ideę kalwaryjską jak i jej konkretną realizację w Jerozolimie Kujawskiej. Dokonano także korekty tekstów modlitw polegającej na uwspółcześnieniu niektórych wyrażeń oraz poprawieniu szyku zdań. Niezmienione pozostały teksty pieśni, by nie powodować zamieszania w śpiewie i ułatwić wiernym korzystanie także ze starszych wydań modlitewnika. Zgodnie z praktyką liturgiczną Kościoła oraz zaleceniami dotyczącymi form pobożności ludowej, celebracja została ubogacona o teksty biblijne.
W słowie wstępnym, napisanym przez ks. Abpa Henryka Muszyńskiego czytamy:
"Refleksje i formy pobożności zaprezentowane w Modlitewniku, będące świadectwem budującej wiary naszych przodków, nie utraciły nic ze swego znaczenia dla rozwoju życia duchowego. Wręcz przeciwnie, pozostają one szczególnie aktualne właśnie teraz, gdy współczesnemu człowiekowi brakuje odpowiedniego przygotowania i doświadczenia, a przede wszystkim czasu na skupienie, medytację i osobistą modlitwę. Proponowane tu "ćwiczenia duchowne" mogą bardzo skutecznie prowadzić do owocnego poznania i przeżywania Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana, a przez to stanowić cenne przygotowanie do czynnego udziału w liturgii Kościoła (szczególnie w Triduum Paschalnym i w każdej niedzielnej Eucharystii).