• Kościół Ukrzyżowania

  • Wieczernik

  • Dwór Heroda

  • Św. Weronika

  • Piłat

Fundacja Kalwaria Pakoska

Ratujemy zabytki - KRS: 0000282780

390 Droga Krzyżowa

015

Kronika Kalwarii

kronika

   Zapraszamy do obejrzenia prezentacji Kroniki Klasztoru i Kalwarii Pakoskiej z lat 1680-1738. Kronika ma 1013 stron - prezentujemy pierwszych sto stron. 

Zegar

   
    Ferienhaus Ostsee

   Po raz pierwszy w Pakości zorganizowano akcję „ Noc Muzeów”. Do akcji włączyli się Franciszkanie, fundatorzy fundacji „Kalwaria Pakoska”. Początek imprezy zatytułowanej „Skarby Kalwarii” odbył się o godz. 19.00 w Parku Kulturowym Kalwaria Pakoska. 

   W kaplicy św. Weronika można było zobaczyć kronikę kalwarii i miasta z 1680 roku, pisanej po łacinie od 1731 do 1738 roku, zawierającej 1013 stron, oraz jej prezentację multimedialną. Bardzo ciekawą ekspozycję stanowiły: relikwiarz Krzyża św. z 1671 roku, z największą w Polsce cząstką Krzyża św., monstrancja rokokowa – XVIII w. kielichy mszalne od XVI do XVIII wieku, pateny do wiatyku z XVIII w. Można było również zobaczyć rzeźbę anioła z 1680 r. krucyfiks. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zabytkowych 15 ornatów z XVIII i XIX wieku oraz kule wyrzutne z 1332 roku, z obrony zamku pakoskiego przed krzyżakami.


   W kaplicy Herod znajdowała się wystawa obrazów z XVII - XVIII wieku, feretronów, odrestaurowanych przez fundację,  W kaplicach bardzo ciekawie o historii kalwarii i eksponatach znajdujących się na wystawie opowiadało 2 fundatorów: Zbigniew Wojciechowski i Andrzej Jarecki - lokalni przewodnicy.
   Na terenie parku Kulturowego odbywała się projekcja filmu o kalwarii. Na zwiedzających czekała kawa po franciszkańsku, przygotowywana przez fundatorów.
  Wszyscy fundatorzy wystąpili w oryginalnych strojach. Pomysłodawcą i organizatorem Nocy Muzeów był członek Rady Programowej Fundacji - Arkadiusz Fryszka. 

Foto - Jerzy Joachimiak.

MODLITEWNIK KALWARYJSKI

modlitewnik kalwaryjski okładka

W związku z rocznicą 390-lecia naszej Kalwarii został wzno-wiony drukiem nasz pakoski Modlitewnik Kalwaryjski.
Wydanie rocznicowe można nabyć na furcie klasztornej lub w kancelarii parafialnej.

390 lat Kalwarii Pakoskiej

logo 390 lat

Nowe pocztówki

pocztowka 1

pocztowka 2

pocztowka 3

pocztowka 4

pocztowka 5

pocztowka 6