• Kościół Ukrzyżowania

  • Wieczernik

  • Dwór Heroda

  • Św. Weronika

  • Piłat

Fundacja Kalwaria Pakoska

Ratujemy zabytki - KRS: 0000282780

390 Droga Krzyżowa

015

Zegar

   
    Ferienhaus Ostsee

   Nierozerwalnie z Pakością jest związana Kalwaria Pakoska, nazywana także Jerozolimą Kujawską. Jest ona zaliczana do najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Kalwaria Pakoska, jako sanktuarium Męki Pańskiej, w ciągu ponad 380 lat, ukształtowała swoje własne tradycje, obrzędy. Barokowe, odrestaurowane kapliczki Kalwarii Pakoskiej tworzą niepospolity zabytek upamiętniający Mękę Pańską. W okresie Wielkiego Postu Kalwaria zaczyna tętnić życiem. Celebracja na dróżkach kalwaryjskich między kapliczkami, wiernie oddaje atmosferę i czas ostatnich chwil Jezusa.

   Jak co roku, w każdy piątek wielkiego postu o godz. 9.00, wierni wyruszają spod kaplicy „Piłat”. Na zakończenie drogi krzyżowej odbywa się Msza św. na Wzgórzu Kalwaryjskim połączona z uczczeniem największych w Polsce Relikwii Krzyża św. O godz. 16.30 ponownie wierni wyruszają spod kaplicy „Piłat” i zdążają na Wzgórze Kalwaryjskie.

   Warto wspomnieć, że w/w nabożeństwa są prowadzone w oparciu o Modlitewnik Kalwaryjski z prawie 200 - letnią tradycją.

droga krzyżowa 2017

NOCNE OBCHODY KALWARYJSKIE

   Najważniejszym i największym wydarzeniem na Pakoskiej Kalwarii są Obchody kalwaryjskie celebrowane w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek. Biorą w nich udział setki wiernych, nie tylko z Pakości.

   Przeżywane w liturgii tych Wielkich i Świętych dni wydarzenia Męki Pańskiej na nowo odżywają w sercach wiernych przemierzających kalwaryjskie ścieżki nocą. To coś więcej, niż Droga krzyżowa, którą znamy z nabożeństw w każdym katolickim kościele, bowiem przypomina wydarzenia związane z Męką Pana już od Wieczernika, przez Ogród Oliwny, zdradę Judasza, powrót do Świętego Miasta, spotkanie z Arcykapłanami Annaszem i Kajfaszem. To program i treść pierwszej części Obchodów, zwanej Drogą Pojmania. Rozpoczyna się ona o godz. 20.00 w kościele św. Bonawentury.

   Druga część, zwana Drogą Męki, przypomina i czyni obecnymi wydarzenia (znane z opisów Ewangelicznych) od wyprowadzenia Jezusa z więzienia w domu Arcykapłana Kajfasza, oskarżenie przed Piłatem, odesłanie Jezusa do Heroda, powrót do Piłata, biczowanie, , ukoronowanie cierniem, ukazanie umęczonego Pana i odrzucenie przez lud oraz wyrok. Następnie wierni towarzysza Jezusowi w jego krzyżowej drodze na Górę Kalwarię. Ta druga część rozpoczyna się przy kaplicy Kajfasz - Więzienie o godz. 3.00

   Wszystkich chętnych, chcących wspólnie przeżywać tajemnice Chrystusa cierpiącego – serdecznie zapraszają Franciszkanie z Pakości oraz miejscowi czciciele Męki Pańskiej.

MODLITEWNIK KALWARYJSKI

modlitewnik kalwaryjski okładka

W związku z rocznicą 390-lecia naszej Kalwarii został wzno-wiony drukiem nasz pakoski Modlitewnik Kalwaryjski.
Wydanie rocznicowe można nabyć na furcie klasztornej lub w kancelarii parafialnej.

Przekaż 1% podatku

Przekaż 1% podatku 

Kalwarii Pakoskiej

KRS 0000282780

Nowe pocztówki

pocztowka 1

pocztowka 2

pocztowka 3

pocztowka 4

pocztowka 5

pocztowka 6