• Kościół Ukrzyżowania

  • Wieczernik

  • Dwór Heroda

  • Św. Weronika

  • Piłat

Fundacja Kalwaria Pakoska

Ratujemy zabytki - KRS: 0000282780

Kronika Kalwarii

kronika

   Zapraszamy do obejrzenia prezentacji Kroniki Klasztoru i Kalwarii Pakoskiej z lat 1680-1738. Kronika ma 1013 stron - prezentujemy pierwszych sto stron. 

Zegar

   
    Ferienhaus Ostsee

   Jak co roku w dniach od 31 października do 2 listopada odbywa się kwesta na cmentarzu parafialnym. W tym roku udało się zebrać 16 620,00 zł.

   W kweście uczestniczyli: Członkowie Rady Programowej Fundacji: Burmistrz Pakości – Wiesław Kończal, Tadeusz Grupa, Joanna Kuchta – przedstawicielka starostwa. Ponadto: przewodniczący Rady Powiatu – Ryszard Jagodziński, przewodniczący Rady Miejskiej – Jerzy Joachimiak, harcerze, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości, członkowie fundacji, fundatorzy.

Czytaj więcej...

   Kalwaria Pakoska w przyszłym roku obchodzić będzie 390 rocznicę swojego powstania. Dziś m.in. poprzez realizację kompleksowego projektu pt. „Utworzenie parku kul­turowego Kal­waria Pakoska jako elementu promocji dziedzic­twa Kujaw i Pałuk”, kapliczki kalwaryjskie z zewnątrz odzyskały dawny blask. Pozostałe zabytki wchodzące w skład „Kalwarii Pakoskiej”, w tym ołtarze znajdujące się w kapliczkach przy wsparciu darczyńców, corocznie organizowanej kweście, przekazywanemu 1%  podatku, sukcesywnie poddawane są procesowi odrestaurowania. W ostatnich dwóch latach zostały odrestaurowane m.in. ołtarze w kaplicy „Wieczernik” i  „Pożegnanie z Matką”. Ku końcowi zmierza odrestaurowanie ołtarza z kaplicy  „Kajfasz – Więzienie” (koszt odrestaurowania to 85.000,00 zł). 

   Podczas tegorocznego Święta Zmarłych, w dniach 31 października i 1 listopada, Fundatorzy, Rada Programowa Fundacji, przedstawiciele władz samorządowych oraz uczniowie tradycyjnie będą prowadzić kwestę na cmentarzu, na prace renowacyjne związane z odrestaurowaniem drugiego ołtarza w kaplicy „Kajfasz – Więzienie”.

   Wzorem lat ubiegłych możliwe będzie również zaopatrzenie się w różnego rodzaju materiały promocyjne, m.in. w kalendarz na 2018 rok z kalwaryjskimi kaplicami.

   Za okazane wsparcie w imieniu Zarządu Fundacji wszystkim darczyńcom dziękujemy.

ołtarz Kajfasz Więzienie

Nowo odrestaurowany ołtarz w kaplicy Kajfasz - Więzienie

W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, jak co roku, odbyła się uroczysta Msza Święta Odpustowa na Wzgórzu Kalwaryjskim.

Podczas nabożeństwa wystawiono przechowywaną w kościele p.w. św. Bonawentury największą w Polsce relikwię Drzewa Krzyża Świętego, przy której modliło się grono wiernych.

Czytaj więcej...

   Po raz pierwszy w Pakości zorganizowano akcję „ Noc Muzeów”. Do akcji włączyli się Franciszkanie, fundatorzy fundacji „Kalwaria Pakoska”. Początek imprezy zatytułowanej „Skarby Kalwarii” odbył się o godz. 19.00 w Parku Kulturowym Kalwaria Pakoska. 

   W kaplicy św. Weronika można było zobaczyć kronikę kalwarii i miasta z 1680 roku, pisanej po łacinie od 1731 do 1738 roku, zawierającej 1013 stron, oraz jej prezentację multimedialną. Bardzo ciekawą ekspozycję stanowiły: relikwiarz Krzyża św. z 1671 roku, z największą w Polsce cząstką Krzyża św., monstrancja rokokowa – XVIII w. kielichy mszalne od XVI do XVIII wieku, pateny do wiatyku z XVIII w. Można było również zobaczyć rzeźbę anioła z 1680 r. krucyfiks. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zabytkowych 15 ornatów z XVIII i XIX wieku oraz kule wyrzutne z 1332 roku, z obrony zamku pakoskiego przed krzyżakami.

Czytaj więcej...

   Nierozerwalnie z Pakością jest związana Kalwaria Pakoska, nazywana także Jerozolimą Kujawską. Jest ona zaliczana do najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Kalwaria Pakoska, jako sanktuarium Męki Pańskiej, w ciągu ponad 380 lat, ukształtowała swoje własne tradycje, obrzędy. Barokowe, odrestaurowane kapliczki Kalwarii Pakoskiej tworzą niepospolity zabytek upamiętniający Mękę Pańską. W okresie Wielkiego Postu Kalwaria zaczyna tętnić życiem. Celebracja na dróżkach kalwaryjskich między kapliczkami, wiernie oddaje atmosferę i czas ostatnich chwil Jezusa.

   Jak co roku, w każdy piątek wielkiego postu o godz. 9.00, wierni wyruszają spod kaplicy „Piłat”. Na zakończenie drogi krzyżowej odbywa się Msza św. na Wzgórzu Kalwaryjskim połączona z uczczeniem największych w Polsce Relikwii Krzyża św. O godz. 16.30 ponownie wierni wyruszają spod kaplicy „Piłat” i zdążają na Wzgórze Kalwaryjskie.

   Warto wspomnieć, że w/w nabożeństwa są prowadzone w oparciu o Modlitewnik Kalwaryjski z prawie 200 - letnią tradycją.

Czytaj więcej...

TY TEŻ MOŻESZ PRZEKAZAĆ 1 % PODATKU DLA KALWARII PAKOSKIEJ

KRS: 0000282780

1procent logo

   Tradycyjnie , jak co roku, prosimy o przekazanie 1 % podatku na dokończenie odrestaurowania wnętrza kaplic kalwaryjskich.

   W czerwcu minie 10 lat od zarejestrowania fundacji "Kalwaria Pakoska”. Przez te lata udało się zrealizować szereg zadań – to dzięki corocznie organizowanej kweście jak i środkom przekazanym z odpisu 1% z rozliczeń podatkowych oraz z innych źródeł. W czasie kwesty przekazaliśmy Państwu ulotkę – 9 lat działalności Fundacji. Zebrane pieniądze przeznaczamy tylko na działalność statutową fundacji, pracujemy społecznie.

  Dzięki dotychczasowemu wsparciu każdego z Państwa, zrealizowanemu przez gminę Pakość projektu Parku Kulturowemu, Kalwaria stała się piękną wizytówką naszej gminy zarówno w wymiarze sakralnym , jak i architektonicznym. Choć kalwaryjskie kapliczki i otaczający je park prezentują się bardzo ładnie, to wcale nie oznacza, że zabytkowe budowle jak i ich wyposażenie nie wymagają już nakładu prac konserwatorskich. Inwestować trzeba praktycznie przez cały czas. Każdy może mieć wkład w utrzymanie barokowej Kalwarii.

   Przed Fundacją stoją kolejne zadania – m. in. odrestaurowanie wnętrza kaplicy „ Kajfasz – Więzienie” - przekazaliśmy do odrestaurowania jeden z dwóch ołtarzy z tej kaplicy – koszt odrestaurowania – ok. 80 000,00 zł. oraz w dalszym ciągu promocja naszej zabytkowej Kalwarii.

   W imieniu Zarządu Fundacji składamy Państwu serdeczne podziękowanie za wspieranie naszych działań związanych z odrestaurowaniem Kalwarii.

 Przyjmijcie Państwo również życzenia na Nowy Rok - Niech dopisuje Wam zdrowie i pogoda ducha, otacza przyjaźń i szacunek ludzi. Niech Nowy Rok 2017 będzie szczęśliwy dla każdego z Was.

   W bieżącym roku zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na odrestaurowanie ołtarza z kaplicy „Kajfasz – Więzienie”. Na ten cel potrzebne są środki w wysokości ok. 80 000,00 zł.

   W kweście uczestniczyli: Członkowie Rady Programowej Fundacji: Burmistrz Pakości – Wiesław Kończal, Zastępca Byrmistrz Pakości - Szymon Łepski, Tadeusz Grupa, Sławomir Szeliga, Joanna Kuchta – przedstawicielka starostwa, Arkadiusz Fryszka. Ponadto: przewodniczący Rady Powiatu – Ryszard Jagodziński, przewodniczący Rady Miejskiej – Jerzy Joachimiak, Rafał Kubiak – przedstawiciel straży pożarnej, harcerze, uczniowie Gimnazjum w Pakości, fundatorzy.

   Wesprzeć prace konserwatorskie ołtarza można było wrzucając datki do puszki. Można było również zaopatrzyć się w różne wydawnictwa związane z Pakością i Kalwarią Pakoską oraz w kalendarz na 2017 rok ze zdjęciami „ Pakość na starej fotografii”.

   Podczas kwesty zebrano 16 820‚00 zł.

   Jak w każdym roku Zarząd Fundacji „ Kalwaria Pakoska” składa serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy pomagają w pracach renowacyjnych Kalwarii. Pomimo deszczowej pogody udało się zebrać dużo, jednak odrestaurowanie ołtarza wymaga znacznie większych pieniędzy.

View the embedded image gallery online at:
http://kalwariapakoska.com/aktualnosci#sigFreeId6971a015ba

   W tym roku po raz jedenasty fundacja „ Kalwaria Pakoska” w dniach od 30 października do 01 listopada organizuje kwestę na dalsze prace renowacyjne naszej kalwarii.

   Z zewnątrz barokowe kapliczki i ich otoczenie prezentują się bardzo okazale , to dzięki wielu zaangażowanym ludziom, instytucjom, powstałemu Parkowi Kulturowemu „ Kalwaria Pakoska”.

   Odrestaurowanie wnętrza kaplic; ołtarzy, obrazów i innego sprzętu ruchomego – to zadanie fundacji.

   W ostatnich trzech latach udało się m.in. odrestaurować ołtarze z kaplicy „ Wieczernik” oraz z kaplicy „Pożegnanie z Matką”. W bieżącym roku przekazaliśmy do odrestaurowania ołtarz z kaplicy „ Kajfasz – Więzienie”. Ołtarz jest wpisany do rejestru zabytków, jest bardzo bogaty. Koszt jego odrestaurowania to kwota 85 000,00 zł. Planowane zakończenie prac – koniec 2017 r.

Czytaj więcej...

Odpust Podwyższenia Krzyża Św. - 18 września 2016

Czytaj więcej...

PRZEKAŻ 1% PODATKU

1procent logo

 KRS: 0000282780

Nowe pocztówki

pocztowka 1

pocztowka 2

pocztowka 3

pocztowka 4

pocztowka 5

pocztowka 6